Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwadratura Trójkąta

12 listopada 1994 | Plus Minus | TC

Jak korzystamy z naszej suwerenności? -- Polemika

Kwadratura Trójkąta

Tadeusz Chabiera

"Wszyscy opowiadają się z a otwartością Polski na świat i za wykorzystaniem wszystkich naszych atutów zagranicznych w celu wyprowadzenia Polski z kryzysu" -- napisał Longin Pastusiak w artykule pt. "Stać nas na consensus" ("Rzeczpospolita", Plus-Minus nr 44 z 5-6 XI 92) . Zdanie to jest tyleż oczywiste, co niestety mało konkretne. Kto bowiem dzisiaj występuje za izolacją naszego kraju na arenie międzynarodowej, kto głośno opowiedział się za zaściankiem i wreszcie, kto pragnie tkwić w kryzysie po wiek wieków? Jeśli więc w tym zdaniu zawierać by się miał nasz consensus w polityce zagranicznej, to byłoby bardzo kiepsko. To by świadczyło, że przez ostatnie kilka lat nie dopracowaliśmy się niczego oryginalnego, nie osiągnęliśmy żadnych istotnych sukcesów i --co więcej -- właściwie nie realizowaliśmy innych celów strategicznych niż te, które na swój sposób formułowane były jeszcze w czasach PRL-u.

Żal po Układzie Warszawskim

Profesor Pastusiak nie kwestionuje wprawdzie wysiłków polskiej dyplomacji "w zapewnieniu bezpieczeństwa kraju i nienaruszalności naszych granic" i uznaje za niewątpliwy sukces polskiej polityki z agranicznej "dostosowanie się do nowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 321

Spis treści
Zamów abonament