Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe jest lepsze

26 marca 2001 | Publicystyka, Opinie | JP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Zmniejszenie liczby posłów i senatorów pozwoliłoby na lepsze funkcjonowanie legislatywy

Małe jest lepsze

JERZY PILCZYŃSKI

Dwanaście lat od zapoczątkowania transformacji ustrojowej i cztery lata po uchwaleniu nowej konstytucji pojawia się coraz więcej wątpliwości co do tego, czy kształt polskiego parlamentu jest najwłaściwszy.

Niedawno Leszek Miller powiedział, że SLD nie chce Senatu i będzie dążyć do jego likwidacji. Jakiś czas temu Donald Tusk zwrócił uwagę na to, że aparat państwowy jest zbyt liczny i za drogi. Wicemarszałek Senatu podkreślił, że nadmierny rozrost klasy politycznej zwiększa z jednej strony niebezpieczeństwo korupcji, z drugiej szkodzi temu, co zwie się jakością władzy. Proponował więc zmniejszenie liczby stanowisk państwowych i samorządowych, w tym uszczuplenie liczby foteli parlamentarnych.

W ciągu ostatniego miesiąca na łamach "Rzeczpospolitej" dwóch autorów zastanawiało się, czy Polska musi mieć aż 460 posłów, skoro znacznie bogatszym i ludniejszym Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej wystarcza 435 kongresmanów. Jednym z autorów tych rozważań był profesor Leszek Ceremużyński, który szukał dodatkowych źródeł finansowania kulejącej służby zdrowia. Drugim - Jacek Maziarski, przerażony wizją rozbudowy kompleksu gmachów przy Wiejskiej.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2274

Spis treści
Zamów abonament