Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściwy sens umowy leasingu

05 czerwca 2001 | Prawo | IL

Uchwała siedmiu sędziów Izby Finansowej NSA

Właściwy sens umowy leasingu

W trakcie postępowania podatkowego i w ramach postępowania dowodowego umowy określane przez strony jako "najem", "dzierżawa" czy nazwą o podobnym charakterze, w tym terminem leasing, powinny być w pierwszej kolejności oceniane pod względem zgodności ich nazwy z treścią.

Taką podstawową tezę zawarł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej 4 czerwca w składzie siedmiu sędziów dla wyjaśnienia wątpliwości prawnych powstałych na tle konkretnej sprawy. W uchwale tej NSA przyznał urzędom skarbowym prawo badania rzeczywistego znaczenia tych umów.

Chodzi o ustalenie, istotne dla skutków podatkowych, czy umowa jest leasingiem, czy też sprzedażą (na raty). W pierwszym wypadku wyłącznymi kryteriami oceny umowy będą - wyjaśnił NSA - kryteria ustalone w rozporządzeniu ministra finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz. U. nr 28, poz. 129). W razie zaś zaliczenia umowy do kategorii umów sprzedaży kryteria te nie będą miały w ogóle zastosowania.

Uchwała jest ważna dla praktyki leasingu. Ma też ogólniejsze znaczenie, ponieważ NSA...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2333

Spis treści

Listy

Zamów abonament