Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza specyficzna instytucja

06 sierpnia 2001 | Prawo | SG
źródło: Nieznane

Komitety wyborcze w ordynacji wyborczej 2001 r.

Nasza specyficzna instytucja

RYS. JACEK FRANKOWSKI

STANISŁAW GEBETHNER

W sobotę, 4 sierpnia, minął termin zawiadamiania Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych mających zamiar zgłaszać listy kandydatów na posłów lub kandydatów na senatorów. PKW otrzymała 97 takich zawiadomień. Teraz do 14 sierpnia zamiar zgłoszenia kandydatów trzeba zrealizować, tj. zebrać wymaganą liczbę podpisów wyborców popierających okręgowe listy kandydatów na posłów albo kandydatów na senatorów.

Zgodnie z art. 100 konstytucji prawo zgłaszania kandydatów na posłów i na senatorów przysługuje partiom politycznym oraz wyborcom. Przepis ten powszechnie interpretuje się jako wykluczający możliwość samodzielnego zgłaszania kandydatów przez związki zawodowe i organizacje społeczne, na co wyraźnie zezwalały poprzednio obowiązujące przepisy konstytucyjne.

Dlatego związek zawodowy bądź organizacja społeczna nie może zgłaszać kandydatów do Sejmu i do Senatu pod swoją nazwą (art. 100 ust. 3 ordynacji wyborczej do Sejmu i do Senatu z 12 kwietnia 2001 r.; dalej: o.w.S.iS.). Z nazwy organizacji społecznej - i tylko za jej przyzwoleniem - może korzystać jedynie komitet wyborców utworzony przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2385

Spis treści

Wybory parlamentarne 2001

Zamów abonament