Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarobić na prywatyzacji

22 października 2001 | Ekonomia | MP SK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Firmy doradcze Największe transakcje obsługują światowe banki inwestycyjne

Zarobić na prywatyzacji

W ciągu ostatnich trzech lat firmy doradcze działające na zlecenie Ministerstwa Skarbu Państwa i realizujące projekty prywatyzacyjne zarobiły co najmniej 350 mln zł. Największą część z tej kwoty uzyskały: Schroders, CAIB, CSFB i ABN Amro, które często zrealizowały zaledwie jedną transakcję, za to najwyższej wartości. Największą liczbę analiz wykonały Pro-Invest, EVIP, Nicom Consulting, PIM, BMF, DGA, Accord i BAA.

Ministerstwo skarbu w 149 procesach prywatyzacyjnych, prowadzonych od 1997 roku, korzystało z usług 43 firm doradczych. Jak twierdzi MSP, lista nie jest zbyt dokładna, zawiera jedynie część transakcji prywatyzacyjnych przeprowadzonych w ciągu ostatnich pięciu lat. - W przypadku każdej prywatyzacji ogłaszamy przetarg i wybieramy ten podmiot, który zdobędzie największą ilość punktów. Zdaniem Jacka Grabarczuka, naczelnika Wydziału Spółek Kapitałowych, wynika to z przepisów. - Wyboru doradców dokonujemy na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych. 70 proc. punktów przyznawanych jest za kwalifikacje, doświadczenie, znajomość branży, termin wykonania analizy itp. Cena to tylko 30 proc. punktów - powiedział. Gwarancja, że analiza przedprywatyzacyjna będzie sporządzona dobrze, jest dla ministerstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2450

Spis treści
Zamów abonament