Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod specjalnym nadzorem

20 grudnia 1994 | Nauka i Technika | KK

Pod specjalnym nadzorem

W regionach podbiegunowych rocznie rodzi się 50000 gór lodowych. Odrywają się o d lodowców, których grubość wynosi dwa, a nawet trzy kilometry. Lodowce rosną i trwają dzięki opadom śniegu, a więc prawdziwym tworzywem gór lodowych jest słodka woda.

Od stuleci, od kiedy człowiek zapuszcza się na otwarte oceany, góry lodowe są koszmarem nawigatorów, zwłaszcza na północnym Atlantyku. 14 kwietnia 1912 roku najnowocześniejszy wówczas statek, angielski "Titanic", rozpruł się o małą (zaledwie 200 tys. ton) górę lodową i zatonął wraz z 1500 osobami. Po tej katastrofie świat oprzytomniał, w styczniu 1914 roku powołano do życia międzynarodowe patrole lodowe. Idea ta żyje do dziś, choć w mocno zmienionej formie, ze względu na nieporównywalne z tamtą epoką możliwości techniczne. Obecnie rolę patroli pełnią radary nabrzeżne i obserwacje satelitarne. Niestety, niewielkie okazy umykają uwadze nawet nowoczesnych urządzeń. Mała górka, rzędu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 353

Spis treści
Zamów abonament