Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrozumieć Mackiewicza

02 marca 2002 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

ROZMOWA Prof. Włodzimierz Bolecki, literaturoznawca

Zrozumieć Mackiewicza

PROF. WłODZIMIERZ BOLECKI

FOT. ELŻBIETA LEMPP

KRZYSZTOF MASŁOŃ: Gdyby znalazł się w Polsce ktoś odważny, ogłosiłby 2002 rok Rokiem Józefa Mackiewicza - 1 kwietnia minie bowiem 100. rocznica urodzin autora "Drogi donikąd". Ale, nie czekając na rocznicową okazję, w końcu ubiegłego roku (1 - 2 grudnia) "Gazeta Wyborcza" opublikowała o Mackiewiczu artykuł Artura Domosławskiego "Narodowość - antykomunista". Zamierzony był to falstart?

WŁODZIMIERZ BOLECKI: Tego nie wiem. Ukazał się po prostu 14 tom "Dzieł zebranych" Józefa Mackiewicza pt. "Bulbin z jednosielca" i "Gazeta Wyborcza" postanowiła odnotować to w formie małej informacji. Ponieważ przez ostatnie 10 lat żaden z poprzednich tomów dzieł Mackiewicza nie był w "Gazecie" omawiany - podobnie jak i w innych pismach - więc można by tę notkę uznać, jak dawniej mawiano, za "kolosalny" postęp, przynajmniej w stosunku do czasów, gdy na temat pisarza obowiązywało w "Gazecie" nieśmiertelne zdanie Adama Michnika, że Mackiewicz to "zoologiczny antykomunista". Ale obok tej notki "Gazeta" zamieściła ogromny artykuł pana Domosławskiego, którego cele rozumiem następująco. Chodziło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2559

Spis treści
Zamów abonament