Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Filozof na Hradzie

18 stycznia 2003 | Plus Minus | BS

VACLAV HAVEL

Filozof na Hradzie

BaRBARA SIERSZUŁA Z PRAGI

Drugiego lutego czerwone neonowe serce świecące na jednej wieży praskiego Zamku zgaśnie. Będzie to znak, że dotychczasowy gospodarz Hradczan prezydent Vaclav Havel po 13 latach opuścił urząd.

Koniec prezydentury Havla jest najważniejszym tematem i największym problemem Czechów od wielu miesięcy. Co będzie robił po odejściu z Hradu? Na to pytanie Vaclav Havel musi odpowiadać kilka razy dziennie.

Miał wizję

Przeżyli z nim kawał życia. Wiele podniosłych i tragicznych momentów, chwile zwątpień i uniesień. Rozpadła się Czecho-Słowacja, zmieniali się szefowie rządów, różne partie polityczne przejmowały lub oddawały władzę, ale nad praskim Zamkiem powiewała ta sama chorągiew z hasłem, w które kazał im wierzyć: Miłość i prawda zwycięży!

Od początku, gdy go bliżej poznali, był wiarygodny. Nawet dla komunistów, którzy w listopadzie i grudniu 1989 roku z nim i innymi przedstawicielami Forum Obywatelskiego prowadzili negocjacje o Czechosłowacji bez kierowniczej roli KPCz. Jego wizja demokratycznego państwa i obywatelskiego społeczeństwa, znana początkowo tylko sygnatariuszom Karty 77 i jego kolegom dysydentom-współwięźniom w czeskich zakładach karnych, po listopadzie 1989 została zaakceptowana przez tych, którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2826

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament