Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwy wyższy obrót gospodarczy

16 lutego 1995 | Ekonomia | LO

Agenci celni o wpływach z cła

Możliwy wyższy obrót gospodarczy

Cło nie zawsze jest elementem przemyślanej, perspektywicznej polityki gospodarczej państwa. Ma głównie fiskalny charakter, polegający na ściąganiu jak największej ilości pieniędzy do budżetu państwa -- twierdzą w Polskiej Izbie Celnej i Handlu Zagranicznego. -- Główny Urząd Ceł praktycznie nie ma wpływu na to, ile tych pieniędzy zostanie zebranych w ciągu roku. Większy niż planowany przez GUC wpływ z opłat granicznych za 1994 r. wynika z wysokich stawek celnych, a także z wysokiej dynamiki importu -- sądzi prezes izby, Tomasz Mamiński.

Dlatego też Andrzej Rusak z Ogólnopolskiego Zrzeszenia Agencji Celnych zwraca uwagę na pilną potrzebę uchwalenia nowego prawa celnego i kodeksu celnego, w którym polskie procedury celne byłyby nareszcie zbieżne z przepisami obowiązującymi w UE. Określałyby one w sposób jednoznaczny prawa i obowiązki wszystkich stron.

Brak komputeryzacji

-- Notujemy wzrost obrotów z zagranicą, a zapowiadana komputeryzacja urzędów celnych ciągle jest w fazie projektu. Gdyby była, celnicy mogliby lepiej i szybciej obsługiwać klientów, a to oznacza ograniczenie tzw. szarej strefy i większe wpływy do budżetu państwa -- mówi Mirosław Dackiewicz z Agencji Celnej "Sokołowska". Sądzi, że dwu-, a nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 406

Spis treści
Zamów abonament