Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europeizacja albo skansen

02 marca 1995 | Świat | NG

Największym orędownikiem ożywienia działalności Rady Nordyckiej jest obecnie Norwegia. W ten sposób Oslo chce, mimo antyeuropejskiego wyniku referendum, ściślej współpracować z Unią.

Europeizacja albo skansen

W Reykjaviku kończy się dziś rozpoczęta 27 lutego sesja Rady Nordyckiej, najważniejsza w historii tej organizacji. Kraje skandynawskie, oprócz Norwegii, stały się częścią Unii Europejskiej. Rada Nordycka musi dostosować się do nowej sytuacji, jeżeli ma uniknąć rozwiązania lub zamiany w folklorystyczny zabytek. We wtorek postanowiono, że Dania, Szwecja i Finlandia przystąpią do umowy z Schengen, która zakłada zniesienie kontroli granicznej między państwami-sygnatariuszami, przy wzmocnieniu nadzorowania zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Zimnowojenne uniki

Radzie Nordyckiej groziła śmierć z braku dopływu powietrza. W ciągu czterdziestu z górą lat istnienia współpraca w ramach tej organizacji działała nienagannie we wszystkich dziedzinach, prócz tych, które miały jakieś istotniejsze znaczenie dla uczestniczących w niej krajów. Założona w roku 1952, w szczytowym okresie zimnej wojny, Rada musiała starannie unikać wykształcenia własnej tożsamości politycznej. W momencie jej powstawania Dania i Norwegia należały do NA-TO, a Szwecja była neutralna. Już sam ten fakt uniemożliwiał prowadzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 418

Spis treści
Zamów abonament