Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Refleksje o preambule

05 listopada 2003 | Publicystyka, Opinie | GB

Problem świeckości we Francji powraca nie z powodu katolicyzmu, lecz z powodu islamu

Refleksje o preambule

Podczas przygotowywania przyszłej konstytucji europejskiej starły się dwie tradycje, by stworzyć to, co wypadało powiedzieć w prologu. Jedna, która powołuje się na Boga, często Trójcę Świętą, i druga, reprezentowana przez Francję, która - przeciwnie - od 1946 r. zapisała w preambule swojej konstytucji zasadę świeckości.

Taka jest postawa, która miała poparcie rządu francuskiego podczas przygotowywania konstytucji europejskiej i doprowadziła do odrzucenia już w prologu Karty praw podstawowych wszelkich wyraźnych odwołań do chrześcijaństwa. Wydało mi się słuszne, by wyjaśniać to moim polskim przyjaciołom, nie dla usprawiedliwienia takiej postawy, lecz by ukazać ją w kontekście.

Francja powołuje się na świeckość (laicit?), słowo, które nie daje się tak naprawdę przetłumaczyć ani na angielski, ani na niemiecki, i oznacza bezstronność państwa w stosunku do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3069

Spis treści
Zamów abonament