Ostatnie lato na Riwierze
Ostatnie lato na Riwierze
Adam Baworowski na kortach Legii w meczu z Niemcami (lato 1939)
(C) ADM
Baworowski (z lewej) ze swym rywalem Niemcem Hennerem Henklem
(C) ADM
BOHDAN TOMASZEWSKI
Adam Baworowski pochodził z Kopiczyńców opodal Trembowli, z hrabiowskiej rodziny polsko-austriackiej, która zostawiła trwały ślad polskości we Lwowie, gdzie przodkowie Adama stworzyli Bibliotekę Baworowskich, ustępującą świetnością jedynie Ossolineum. Wychowywał się w Wiedniu. Jego matka nie mówiła po polsku, była Austriaczką, ale starszy brat Emil do wybuchu II wojny światowej był osiadły w Kopiczyńcach i czuł się Polakiem.
Polskie rodziny z Małopolski w okresie zaboru austriackiego niejednokrotnie zapuszczały korzenie w Wiedniu. Takie były też losy Adama, który z zapałem zaczął uprawiać tenis. Szybko został uznany za wunderkinda kortu, gdyż mając 13 lat, w roku 1929, pokonał ówczesnego mistrza Polski Maksa Stolarowa. Dwa lata wcześniej wygrał w grach młodzieżowych z Niemcem Hennerem Henklem, późniejszą czołową rakietą świata.
Los zdarzy, że 12 lat później, kilka miesięcy przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta