Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reformować czy likwidować

14 kwietnia 2004 | Prawo | JI

Świadczenia społeczne Fundusz Alimentacyjny - system niesprawiedliwy i nieefektywny, z którego korzysta pół miliona osób

Reformować czy likwidować

JACEK IGNACZEWSKI

Jednym ze skutków uchwalenia nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych , która wejdzie w życie 1 maja tego roku, będzie likwidacja Funduszu Alimentacyjnego. Korzysta z niego obecnie pół miliona osób. Trudno się dziwić, że mają wątpliwości, czy instytucja ta powinna zniknąć. Jednak można wskazać co najmniej kilkanaście powodów za tym przemawiających.

Celem ustawy o Funduszu Alimentacyjnym miała być wzmożona opieka nad dziećmi oraz zwiększenie odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji. Dzisiaj możemy powiedzieć, że cel w postaci opieki nad dziećmi został zrealizowany. Całkowitym fiaskiem zakończyła się natomiast próba zwiększenia odpowiedzialności osób uchylających się od płacenia alimentów.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, z natury rzeczy i z założeń ustawy o jego utworzeniu, miały mieć charakter wyjątkowy. Szacowano, że korzystać z niego będzie do 100 tys. osób. Tymczasem obecnie liczba osób z niego korzystających przekroczyła 0,5 mln. W ten sposób wyjątek zamienił się w zasadę.

Zadłużenie osób zobowiązanych do alimentacji na rzecz funduszu przekroczyło 7 mld złotych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3202

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament