Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto czego powinien się uczyć

03 czerwca 2004 | Publicystyka, Opinie | JS
źródło: Nieznane

Ordynacja proporcjonalna w polskich warunkach pozwala na efektywne programowe rządzenie najwyżej przez rok, później jest już tylko rozpacz

Kto czego powinien się uczyć

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

JERZY STĘPIEŃ

Pamiętam dobrze refleksję po przeczytaniu w latach 60. w podręczniku prawa państwowego wzmianki o istocie proporcjonalnej ordynacji wyborczej. Byłem studentem II roku prawa, podręcznik wspominał o niej drobnym drukiem w przypisach i bardzo skrótowo. Rzecz pewnie wyłożono poprawnie, ale jej istota przedstawiała się tak zawile, że pierwsza myśl, jaka przemknęła mi wówczas, była taka: tego chyba pojąć się nie da.

Grzechy młodości

Z czasem zrozumienie tej materii przyszło, a nawet stałem się gorącym entuzjastą proporcjonalnego systemu dzielenia mandatów i to do tego stopnia, że dziś z zażenowaniem wspominam czas, kiedy na przykład na posiedzeniach Krajowej Komisji Wykonawczej "Solidarności", gdzieś w pierwszej połowie 1981 r., kilkakrotnie namawiałem do angażowania się związku w przyszłych wyborach do rad narodowych, pod warunkiem że przeprowadzi się je zgodnie z zasadami proporcjonalności.

Opamiętanie

Nie pamiętam, w jakich okolicznościach przekonałem się do wyborów proporcjonalnych, pewnie gdzieś wyczytałem, w jakimś wiarygodnym opracowaniu, że tak jest lepiej, ponieważ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3243

Spis treści

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004

Nauka i Technika

Zamów abonament