Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od pełnej dowolności do centralnego komputera

13 kwietnia 1995 | Gazeta | ET SW PK

Od pełnej dowolności do centralnego komputera

Matura jako próg egzaminacyjny, który trzeba przekroczyć, by dostać się na wyższy stopień edukacji, jest stosowana w wielu krajach, chociaż egzaminy są w bardzo różny sposób przeprowadzane. Widać jednak wyraźnie tendencję, by różnicować wymagania w zależności od ścieżki edukacyjnej, którą wybiera uczeń.

Mała ikilka dużych po brytyjsku

W Wielkiej Brytanii nauczanie obowiązkowe trwa do 16. roku życia i kończy się "małą maturą", którą musi zdać każdy 16-latek, niezależnie od tego, czy wybiera się na studia, czy do pracy. Otrzymuje tzw. ogólne świadectwo ukończenia szkoły średniej -- GCSE.

Po zdaniu GCSE uczniowe w Anglii, Walii i Irlandii Północnej (nieco inaczej wygląda to w Szkocji) mają do wyboru: albo pozostać dalej w swojej szkole, by kontynuować naukę do "dużej matury", albo wstąpić do różnego rodzaju 2 -- 3-letnich szkół pomaturalnych, których ukończenie po zdaniu odpowiednich egzaminów również uprawnia do rozpoczęcia studiów wyższych.

Są cztery typy egzaminów maturalnych drugiego stopnia, w zależności od profilu dalszej nauki wybranego przez ucznia. Za najbardziej prestiżowy, gwarantujący m. in. miejsce na najlepszych wyższych uczelniach, uchodzi egzamin dający tzw. akademickie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 454

Spis treści
Zamów abonament