Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie przewidziano zamiany mieszkań

13 kwietnia 1995 | Prawo | WE

Nie przewidziano zamiany mieszkań

Wiktor E. Łyszczak

Brak w ustawie o najmie lokali idodatkach mieszkaniowych przepisu o możliwości zamiany mieszkań sprawił, że najemca dużego mieszkania, który zamienia się z najemcą małego, traci uprawnienie do czynszu regulowanego. Tym samym ten, kto zamienił się na małe lokum, jest karany czynszem wolnym, zamiast płacić czynsz regulowany, czyli taki, jaki uiszczał, dysponując dużym kwaterunkowym mieszkaniem.

Z przykrością więc muszę stwierdzić, że wprowadziłem czytelników w błąd, informując o likwidacji kwaterunku ("Rzeczpospolita" z 7 lutego 1995 r. ). Kwaterunek nie dał się znieść, i to tylko przez wpadkę w ustawie.

Art. 57 ustawy mówi: "Osoby będące w dniu wejścia w życie ustawy najemcami lokali w budynkach stanowiących własność osób prawnych oraz następcy tych osób, w rozumieniu art. 8, opłacają czynsz regulowany". Z przepisu tego skonfrontowanego z art. 56 wynika, że najemcy, o których mowa w art. 57, swoje prawa opierają na umowie najmu zawartej na czas nie oznaczony (to właśnie miało likwidować kwaterunek) i aż do 31 grudnia 2004 r. płacą czynsz regulowany. Jest on obliczany na podstawie wskazań art. 25 i 26 ustawy; nie może przekraczać w stosunku rocznym 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.

Inaczej mówiąc, ci najemcy, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 454

Spis treści
Zamów abonament