Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczamy różnice kursowe

07 października 2004 | Dobra firma | UR

PRZYCHODY - KOSZTY

Temat tygodnia

Rozliczamy różnice kursowe

W transakcjach z kontrahentami zagranicznymi kwota należności wyrażana jest najczęściej nie w złotówkach, lecz w walucie obcej. Tymczasem księgi podatkowe i rachunkowe muszą być prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. A to oznacza, że za każdym razem kwoty w walucie obcej trzeba przeliczać na złote.

Z pozoru nie ma w tym nic trudnego. Jednak w praktyce skomplikowane przepisy - określające zasady przeliczania oraz różnice miedzy ujęciem księgowym i podatkowym - są źródłem wielu problemów.

Przeliczanie odbywa się przy zastosowaniu odpowiednich kursów walut obowiązujących w danym momencie. Ma miejsce dwukrotnie - raz według kursu z dnia zaistnienia zdarzenia (wystawienie lub otrzymanie faktury), drugi raz według kursu z dnia zapłaty (otrzymania należności lub uregulowania zobowiązania). Różnica między tak wyliczonymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3350

Spis treści
Zamów abonament