Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego zwyciężają postkomuniści

20 czerwca 1995 | Świat | JS

Mieszkańcy Europy Wschodniej chcieliby zjeść ciastko i jednocześnie je zachować

Dlaczego zwyciężają postkomuniści

Jeffrey Sachs

W wyniku wyborów, które odbyły się w marcu br. w Estonii, proreformatorski rząd został zastąpiony przez lewicową koalicję. Zważywszy na osiągnięcia gabinetu, wydaje się to być aktem niewdzięczności ze strony wyborców. W 1994 roku inflacja spadła do 20 proc. w skali rocznej (najniższy wskaźnik w krajach b. ZSRR) . Wzrost gospodarczy osiągnął poziom 5 proc. (najwyższy w krajach b. ZSRR) . Prognozy przewidywały możliwość osiągnięcia jeszcze lepszych wyników.

Zbyt okrutne reformy

Dlaczego estońskie reformy się załamały? Dlaczego partiom lewicowym, politycznym spadkobiercom komunistów, udało się wygrać wybory w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, na Litwie, w Polsce, na Słowacji iw Słowenii? Najprostsza odpowiedź, jakiej udzieliłoby wiele osób, brzmi: reformy rynkowe były zbyt szybkie i zbyt okrutne. Ludzie zatęsknili za nieskomplikowaną przeszłością.

Takie wyjaśnienie nie uwzględnia jednak istoty rzeczy. Ankiety wykazują, że ludzie nie chcą powrotu do starych rządów iże partie lewicowe nie są postrzegane jako instrumenty, przy pomocy których można by zniweczyć reformy rynkowe.

Spadek stopy życiowej nie wywołał rozczarowania. W rzeczywistości wcale on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 509

Spis treści
Zamów abonament