Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cień Stalina nad Hiszpanią

16 grudnia 2006 | Plus Minus | PZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rozmowa z dr. Pawłem Skibińskim Cień Stalina nad Hiszpanią Milicje partyjne ugrupowań rewolucyjnych na masową skalę paliły świątynie. Bezczeszczono przedmioty kultu religijnego. Wywlekano trupy z krypt i w makabryczny sposób się nimi bawiono

Rz: W tym roku przypada 70. rocznica wybuchu wojny domowej w Hiszpanii. O ile postać generała Franco jest w Polsce dość dobrze znana, o tyle o jego przeciwnikach, republikanach, wiemy mało.

Dr Paweł Skibiński: Był to bardzo zróżnicowany obóz polityczny. W jego skład wchodziły dwie grupy - dominująca, obecna na całym terytorium kraju, i mniejszościowa - regionalna. Dominującą był Front Ludowy. Była to koalicja partii utworzona z inicjatywy Kominternu, który w połowie lat 30. ubiegłego wieku ogłosił hasło zmiany taktyki wobec niekomunistycznych partii lewicowych. Zasłaniając się zagrożeniem "faszystowskim", głosił potrzebę współpracy na lewicy w ramach szerokiej koalicji. Taktyka ta służyła zwiększeniu wpływów partii komunistycznych. Ugrupowania te bowiem, dzięki swojej sprawności organizacyjnej, potędze propagandowej i poparciu Związku Sowieckiego, dominowały nad innymi grupami.

Czy tak się stało również w Hiszpanii?

Z czasem tak. Na początku jednak w hiszpańskim Froncie Ludowym partia komunistyczna odgrywała rolę marginalną. Miała znikome poparcie społeczne. Jedną z przyczyn tego było zapewne to, że miała potężnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4019

Spis treści
Zamów abonament