Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawica, lewica, wykluczenie

15 września 2007 | Plus Minus | Rafał A. Ziemkiewicz
źródło: Nieznane

Rafał A. Ziemkiewicz Prawica, lewica, wykluczenie Tradycjonalizm polskiego społeczeństwa, przez lewicę traktowany jako balast, może okazać się wielkim kapitałem na przyszłość. W nim leży jedyna odpowiedź na problem wykluczenia, które nasila się wskutek skoku cywilizacyjnego i technologicznego

Modne przed dekadą twierdzenie, jakoby podział na prawicę i lewicę stracił sens, było fałszem szeroko rozreklamowanym, bo wygodnym dla dominujących wówczas sił politycznych. Podział na prawicę i lewicę ma sens zawsze, bo chociaż w różnych krajach nadaje się szczególną rangę odmiennym jego kryteriom, zależnie od hierarchii ważności miejscowych problemów, to odwołuje się on do istotnej różnicy wmyśleniu o wspólnocie. U jej podstaw leży wiara z jednej strony w niezmienną aktualność wypracowanych przez wieki zasad i w to, że społeczeństwo można naprawić poprzez staranniejsze ich przestrzeganie, z drugiej zaś w moc rozumu, i w to, że społeczeństwo można ulepszyć poprzez wcielenie wżycie recept wymyślonych przez mędrców. Prawicowy czy też konserwatywny pomysł na państwo to ogrodzenie ludzi, niczym na pastwisku, barierami zakazów o charakterze moralnym (w imię podstawowych wartości nie wolno czynić tego, tego i tego) przy pozostawieniu pomiędzy nimi wolnego pola i pełnej swobody postępowania nienaruszającego zakazów.

Pomysł lewicowy, czy progresywny, to przedstawienie utopii,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4313

Spis treści
Zamów abonament