Korzenie Listkiewicza
Koszutscy to bardzo porządna polska szlachta, beznadziejnie zarażona lewicowością – pisał historyk teatru Bohdan Korzeniewski. Miał na myśli rodzinę, z której pochodziła Olga Koszutska, nazywana Oleną, matka Michała Listkiewicza
Historia rodu zaczyna się w XIII wieku, od Hektora „komesa de Koszuty”. Hektor Koszutski (1583 – 1620) rozpoczyna bardzo dokładne i rozgałęzione drzewo genealogiczne. Ambroży Koszutski pełnił funkcję sekretarza królewskiego na dworze Zygmunta Augusta. Koszutscy pochodzą z wielkopolskich Koszut, w powiecie słupeckim, legitymują się herbem Leszczyc. Michał Listkiewicz jest 32. pokoleniem. Rozbiory podzieliły rodzinę, a świadectwem tego w domowym archiwum są m.in. karty pocztowe z XIX i początków XX wieku, wysyłane z zaboru do zaboru, ze Lwowa do Kalisza, gdzie z czasem przeniosła się rodzina.
Pradziadek Bronisław
Koszutscy dobrze zapisali się w historii Kalisza. Pradziadek Michała Listkiewicza Bronisław Koszutski był tam lekarzem okulistą. On pierwszy szczepił kaliskie dzieci przeciw dyfterytowi, napisał też rozprawę na temat stanu sanitarnego piwnicznych mieszkań w Kaliszu. Miał duszę społecznika i działacza politycznego. Przyjaźnił się z Feliksem Dzierżyńskim, znał Juliana Marchlewskiego, brał udział w rewolucji 1905 roku. Przez cały okres międzywojenny był członkiem Rady Miejskiej Kalisza, wybranym z listy PPS. Po wojnie został prezydentem miasta. Kalisz zawdzięcza mu ponowne otwarcie szpitali, jeden z nich nosił nawet jego imię. Koszutski był w roku 1948 delegatem na zjazd zjednoczeniowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i na nim przemawiał.
Bronisław miał dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta