Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy upadek ze schodów i złamanie ręki nie będzie wypadkiem przy pracy

30 grudnia 2008 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Aby dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi spełniać kilka warunków, m.in. powinna wywoływać je przyczyna zewnętrzna. Wypadku nie będzie też, gdy podwładny nie dozna urazu

Wypadek to kłopot dla pracownika i dla pracodawcy. Pierwszy nie ma powodów do radości, bo jest poszkodowany. Zdarza się też, że czeka go długie leczenie. Na drugim z kolei ciąży wiele obowiązków. Musi podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie. Jego rolą jest też zapewnienie udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w określonym trybie okoliczności i przyczyn wypadku. Przedsiębiorca musi także zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym zdarzeniom. Co gorsza, pracodawca może też ponosić odpowiedzialność cywilną za powstałą szkodę.

Spory o to, czy takie nieszczęśliwe zdarzenie było czy nie było wypadkiem przy pracy, są liczne, czego potwierdzeniem może być orzecznictwo sądowe. Jego znajomość, zwłaszcza w części, która odmawiała kwalifikowania danych zdarzeń jako wypadków przy pracy, może być argumentem dla pracodawców w rozmowach z niezadowolonymi pracownikami. Z pewnością pomoże też wyjaśnić zasady kwalifikowania zdarzeń jako wypadków przy pracy.

Jaka jest definicja

Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Mówi o tym art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8204

Spis treści
Zamów abonament