Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska w oczach wywiadu sowieckiego

03 września 2009 | Publicystyka, Opinie | Piotr Gontarczyk
Według gen. Lwa Sockowa dowodem na „antysowieckie” i „antyalianckie” nastawienie armii Andersa były próby uchronienia się przed penetracją  ze strony NKWD – na zdjęciu Władysław Anders (w środku) wizytuje polski szpital wojskowy w ZSRR, 1941 – 1942 r.
źródło: KARTA/FORUM
Według gen. Lwa Sockowa dowodem na „antysowieckie” i „antyalianckie” nastawienie armii Andersa były próby uchronienia się przed penetracją ze strony NKWD – na zdjęciu Władysław Anders (w środku) wizytuje polski szpital wojskowy w ZSRR, 1941 – 1942 r.

W zaprezentowanej 1 września w Moskwie książce „Sekrety polskiej polityki” roi się od przekłamań i plotek. Większość informacji w niej podanych jest wątpliwa, dyskusyjna lub zupełnie nieprawdziwa – pisze historyk

Sekrety polskiej polityki. Zbiór dokumentów 1935 – 1945” to z pewnością książka ciekawa i warta pewnej refleksji. Choć zapewne nie takiej, o jaką chodziło jej wydawcy, Służbie Wywiadu Zagranicznego Rosji.

Zbiór dokumentów wydanych pod redakcją emerytowanego generała SWR (a wcześniej funkcjonariusza KGB) Lwa Filipowicza Sockowa składa się ze wstępu i około 70 dokumentów z lat 1935 – 1945 mających pokazać nieznane rzekomo oblicze polskiej polityki. Dobór tych archiwaliów jest dość dziwny: zdecydowana większość z nich pochodzi z 1937 r., z pozostałych lat jest jeden dokument, kilka albo wcale. Niezwykle ciekawy okres sojuszu niemiecko-sowieckiego zupełnie pominięto.

Gdynia będzie wolnym miastem

Oczywiście historyk winien się cieszyć, że do obrotu naukowego wchodzą kolejne, nieznane wcześniej dokumenty. Szczególnie dotyczy to ważnych dla polskiej historii dokumentów sowieckich służb specjalnych, które w ogóle nie są udostępniane polskim naukowcom. Ale żeby można było potraktować je poważnie i wykorzystywać, publikacja takich archiwaliów musi spełniać elementarne kryteria wiarygodności. A tak nie jest – choćby dlatego, że cała publikacja jest przygotowana niestarannie, niechlujnie.

Jednym z najważniejszych elementów pracy historyka jest właściwa krytyka źródeł historycznych: informacje pojawiające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8412

Spis treści
Zamów abonament