Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie można uszczuplić tylko w zgodzie z przepisami

17 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Aleksandra Grabowska

Za wykonaną pracę podwładny musi dostać pensję. Szef wypłaci ją terminowo i w odpowiedniej wysokości. Czasem jednak dokona z niej potrąceń

Praca to przede wszystkim źródło utrzymania. Dlatego pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani też przenieść go na inną osobę. Jest to zgodne z art. 84 kodeksu pracy. Wypłaty dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

Ta reguła wynika z art. 85 § 1 k.p.

Jednocześnie kodeks pracy wskazuje, w jakich sytuacjach i na jakich zasadach pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Inaczej niż w kodeksie cywilnym

Czym jest potrącenie z wynagrodzenia? Jacek Skoczyński (w Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Jacek Skoczyński „Kodeks pracy. Komentarz”, Warszawa 2008) wyjaśnia, że pojęcie to oznacza zatrzymanie przez pracodawcę części należnego pracownikowi wynagrodzenia na pokrycie własnej wierzytelności wobec pracownika albo w wyniku zajęcia wynagrodzenia pracownika w sądowym lub administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym.

Zatem ma ono szerszy zakres znaczeniowy niż pojęcie potrącenia występujące w prawie cywilnym. W prawie cywilnym potrącenie oznacza bowiem wzajemne umorzenie wierzytelności do wysokości wierzytelności mniejszej, gdy dwie osoby są jednocześnie wobec siebie wierzycielami i dłużnikami.

Do potrącenia dochodzi w drodze umowy wierzycieli lub w sposób wskazany w ustawie. Potrącenie ustawowe jest uregulowane w art. 498 i następnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8575

Spis treści
Zamów abonament