Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ruszyli z posad bryłę świata

17 marca 2010 | Publicystyka, Opinie | Waldemar Kuczyński
autor zdjęcia: Wojciech Grzędziński
źródło: Fotorzepa
Jaruzelski miał możność oddziaływania na Gorbaczowa w nie mniejszym stopniu niż Gorbaczow na niego – pisze publicysta. Na zdjęciu Michaił Gorbaczow i Wojciech Jaruzelski podczas X zjazdu PZPR w Warszawie, lipiec 1986 r.
źródło: ria novosti/afp
Jaruzelski miał możność oddziaływania na Gorbaczowa w nie mniejszym stopniu niż Gorbaczow na niego – pisze publicysta. Na zdjęciu Michaił Gorbaczow i Wojciech Jaruzelski podczas X zjazdu PZPR w Warszawie, lipiec 1986 r.

Nie da się rozstrzygnąć, kto i w jakim procencie przyłożył rękę do upadku komunizmu. Ale wśród nominowanych do głównej nagrody na pewno są Michaił Gorbaczow i Wojciech Jaruzelski – pisze publicysta

Piętnastego marca minęło 20 lat od wyboru Michała Gorbaczowa na stanowisko prezydenta ZSRR. Ale nie ta data jest ważna, lecz wcześniejsza od niej o pięć lat, gdy po śmierci I sekretarza KPZR Konstantina Czernienki 11 marca 1985 roku jego następcą został wówczas prawie nieznany Michał Gorbaczow – 54-letni „młodzieniec” na tle wcześniejszych trzech gerontokratów kierujących Krajem Rad.

Chciałbym z okazji tej ważniejszej rocznicy podzielić się wspomnieniem, kiedy dostrzegłem pieriestrojkę. Trzeba dodać, że ówczesnym obserwatorom przychodziło to trudno i nawet wtedy, gdy jak na dłoni widać było, iż w ZSRR „coś się zaczęło”, wielu z nich machało lekceważąco ręką lub mówiło, że to mistyfikacja usypiająca Zachód, za którą są ciemne zamiary Kremla.

Gdy „Prawda” znormalniała

W połowie lat 80. mieszkałem z rodziną pod Paryżem i regularnie komentowałem wydarzenia gospodarcze, a także polityczne w Radiu Wolna Europa. Paryskie studio polskiej rozgłośni, podobnie jak studia innych sekcji narodowych RWE, mieściło się razem z Radiostacją Swoboda, mutacją Wolnej Europy nadającą po rosyjsku. Z kaliskiego gimnazjum im. Adama Asnyka wyniosłem dobrą znajomość tego języka i w Polsce zdarzało mi się czytywać „Prawdę”, główny organ władzy radzieckiej. „Prawda” i inne gazety z ZSRR leżały na stoliku w przedpokoju studia.

Pewnego wiosennego dnia 1986 roku, czekając na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8575

Spis treści
Zamów abonament