Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sześć pomysłów na in vitro

19 października 2010 | Kraj | Ewa K. Czaczkowska
Najbardziej liberalne założenia uwzględniają projekty Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) i Marka Balickiego (SLD). Najbardziej restrykcyjne podejście proponują  Teresa Wargocka (PiS) i Bolesław Piecha (PiS). Na zdjęciu pracownia badań in vitro  w szpitalu  w Białymstoku w 2008 r.
autor zdjęcia: Piotr Męcik
źródło: Fotorzepa
Najbardziej liberalne założenia uwzględniają projekty Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) i Marka Balickiego (SLD). Najbardziej restrykcyjne podejście proponują Teresa Wargocka (PiS) i Bolesław Piecha (PiS). Na zdjęciu pracownia badań in vitro w szpitalu w Białymstoku w 2008 r.

Projekty ustaw zawierają skrajne rozwiązania: od zakazu do pełnej liberalizacji metody

W parlamencie znajduje się w tej chwili sześć projektów ustaw dotyczących kwestii sztucznego zapłodnienia in vitro. Dwa z nich – posła Marka Balickiego (SLD) i dawnej posłanki Joanny Senyszyn (SLD)

– są już w Komisji Zdrowia. O losach czterech innych (Bolesława Piechy, Teresy Wargockiej, Jarosława Gowina i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej) zdecyduje w tym tygodniu w pierwszym czytaniu Sejm.

Zakaz i kary

Całkowity zakaz metody in vitro proponują dwa projekty firmowane przez posłów PiS. Bolesław Piecha proponuje całkowity zakaz in vitro, ale w okresie przejściowym dopuszcza adopcję zamrożonych już embrionów. Jego projekt za tworzenie zarodków poza organizmem kobiety przewiduje karę dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto za niszczenie embrionów, badania nad nimi i handel, a także praktyki eugeniczne (chodzi o selekcję i niszczenie embrionów) – od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8756

Spis treści
Zamów abonament