Z powrotem do obiegu
EKOLOGIA
Są instalacje do przerobu opakowań z tworzyw sztucznych
Z powrotem do obiegu
Zainteresowanie plastikową butelką kończy się - jak wiadomo - wraz z jej zawartością, potem trafia ona na wysypisko. W skali roku po skonsumowanych towarach, jak twierdzą specjaliści z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań, pozostaje 264 tys. ton butelek i toreb z tworzyw sztucznych. -- Objętościowo są to dwa Pałace Kultury i Nauki. Plastikowe odpady są bardzo trudne do utylizacji i wyeliminowania ze środowiska. Popularna butelka PET może leżeć na śmieciowisku 350 -- 400 lat.
Pierwszą w kraju mobilną instalację do przetwarzania opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych zademonstrowano w Warszawie. Ma ona wydajność 250 -- 300 kg na godzinę. Zamontowana jest na specjalnej przyczepie, z którą można dojeżdżać do firm zajmujących się selektywną zbiórką odpadów i na miejscu je przetwarzać. Eliminuje się w ten sposób konieczność przewożenia śmieci do czego potrzebne są pojemne środki transportu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta