Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cywilizacja leśna

24 kwietnia 1997 | Nauka i Technika | KF
źródło: Nieznane

Dziś rozpoczyna obrady Kongres Leśników Polskich

Cywilizacja leśna

Obszar Polski pokryty lasami zwiększy się do 30 proc. - do 2020 r. Obecnie wynosi 28 proc. powierzchni, czyli ok. 8,75 mln ha. Lasów mamy zatem mniej od innych. Przeciętna lesistość Europy wynosi 32 proc.

W tym roku - zapowiedział minister Stanisław Żelichowski - zalesionych zostanie 17 tys. ha: 6 tys. ha gruntów prywatnych i 11 tys. ha stanowiących własność Skarbu Państwa. Przybliża się zatem szansa na powrót Polski pokrytej w jednej trzeciej lasami, czego od zakończenia wojny nie udało się jeszcze osiągnąć.

Las towarzyszył nam przez wieki. W kniejach król Jagiełło przygotowywał zapasy na wojnę z Krzyżakami, w jego gęstwinie chronili się powstańcy w kolejnych zrywach wolności, w puszczach robili karierę naukowcy. Nie uchroniło to lasu przed zagładą, której akt pierwszy dokonał się bynajmniej nie teraz, ale ok. XV w., kiedy to wycięto w Polsce ponad 20 proc. jego powierzchni.

Pierwszym, który w literaturze polskiej zwrócił uwagę na potrzebę zachowania lasów i trwałości ich użytkowania był król Stanisław August Poniatowski. Wydał w 1787 r. uniwersał traktujący o ochronie lasów i ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1057

Zamów abonament