Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolno znaczy bezpiecznie

30 grudnia 1997 | Nauka i Technika | AJ

Małe ronda potwierdzają swe zalety

Wolno znaczy bezpiecznie

Z kilkuletnim opóźnieniem w stosunku do państw Europy Zachodniej zaczęły się w naszym kraju pojawiać tzw. małe ronda. Przez kierowców przyjmowane są na ogół z rezerwą -- na początku narzekają oni nakonieczność znacznego zwolnienia i precyzyjnego kierowania, szczególnie większymi pojazdami. Okazuje się jednak, że ronda takie są znacznie bezpieczniejsze, a zwolnienie jest jedynie pozorne, bowiem zbudowanie ronda nie tylko nie zmniejsza przepustowościskrzyżowania, ale często nawet ją zwiększa.

Z punktu widzenia inżynierii ruchu rondo jest idealnym rodzajem skrzyżowania (od razu dodajmy dla porządku, że w całym tekście mowa jest o rondach klasycznych, a nie o spotykanych często w wielkich miastach i określanych mianem ronda skrzyżowaniach z wyspą centralną, na których ruchem na czterech przecięciach dróg kieruje na ogół sygnalizacja świetlna) . Przyczyną jest tzw. zjawisko samoregulacji, polegające na tym, że niezależnie od zmiennych obciążeń poszczególnych dróg dolotowych nie występuje zjawisko zablokowania skrzyżowania, bowiem dostosowuje się ono samoczynnie do rzeczywistych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1268

Spis treści
Zamów abonament