Pośpiech nie zawsze jest wskazany
Nowelizacja prawa autorskiego
Pośpiech nie zawsze jest wskazany
JANUSZ BARTA, RYSZARD MARKIEWICZ
Nie ma powodu, by osiemdziesiąt artykułów ustawy o prawie autorskim pośpiesznie nowelizować, zwłaszcza że większość zmian wymaga przemyśleń, dyskusji i konsultacji z wieloma środowiskami.
W tym tygodniu Sejm ma przystąpić do pierwszego czytania projektu bardzo obszernej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 r. Wyróżnić w nim można cztery kategorie zmian.
Pierwsza, podstawowa, związana jest z implementowaniem do prawa polskiego rozwiązań przyjętych we Wspólnotach Europejskich. Nie ulega wątpliwości, że w świetle układu stowarzyszeniowego nasz kraj jest zobowiązany do systematycznego dostosowywania polskiego prawa autorskiego do ciągle rozszerzającej się regulacji wspólnotowej, ujmowanej najczęściej w dyrektywach. Chodzi tu przede wszystkim o takie kwestie jak:
- zniesienie ustawowego upoważnienia dla operatorów sieci kablowych na reemitowanie utworów nadawanych w programach radiowych i telewizyjnych,
- przedłużenie czasu ochrony utworów do 70 lat po śmierci twórcy,
- korekta przepisów o ochronie programów komputerowych, w tym zniesienie tzw. amnestii komputerowej przyznanej przez ustawę z 1994 r.,
- poszerzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta