Na nauke nigdy za poźno
Na naukę nigdy za późno
RYS. KAROL B. BRZOZOWSKI
JANUSZ A. MAJCHEREK
Premier Miller i inni członkowie rządzącej koalicji ze zgorszeniem odrzucili zgłoszoną przez wicepremiera Belkę sugestię wprowadzenia współpłatności obywateli za niektóre usługi publiczne, w tym studia wyższe. Polskie szkolnictwo akademickie będzie więc nadal pogrążone w hipokryzji frazesów o "bezpłatnym dostępie do nauki", skrywających postępującą jego komercjalizację.
Jednym z największych sukcesów polskiej transformacji jest awans edukacyjny, wyrażający się m.in. wzrostem liczby studiujących z 400 tys. u końca PRL do 1,5 mln obecnie. Przyrost ten nastąpił nie tylko dzięki ambicjom i zapałowi młodzieży, ale także ich (lub raczej ich rodziców) pieniądzom. Prawie 2/3 miejsc na studiach jest teraz opłacanych przez osoby z nich korzystające. Proporcje wyglądają z grubsza tak, że ok. 1/3 studentów uczęszcza do szkół prywatnych, a z uczących się w wyższych szkołach publicznych prawie połowa robi to w trybie zaocznym i wieczorowym, także wymagającym opłacania czesnego.
Pieniądze to nie wszystko, aleÉ
Zatem bez pieniędzy wpłacanych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta