Grzech pierworodny
Grzech pierworodny
Wiadomości o naszej śmierci są nieco przedwczesne - tak, wzorem Marka Twaine'a, mogliby zapewnić Zbigniewa Adrjańskiego, autora "Kalejdoskopu estradowego 1944-1989" (Bellona 2002), Jarosław Abramow-Newerly, Mieczysław Święcicki i Sławomir Pietrzykowski. Może zresztą powinni być mu wdzięczni, że w swojej publikacji wstawił im datę graniczną, skoro tego typu pomyłki są odczytywane jako wróżba długiego życia? Unieśmiertelnił natomiast Adrjański, nie podając dat odejścia, m.in. Andrzeja Nardellego i Wincentego Fabera, którzy pożegnali ten świat przed 30 i 22 laty. Natomiast Andrzej Zaucha występował wedle niego za granicą do 1993 r., czyli nawet dwa lata po śmierci.
Ludzie ze środowiska szeroko rozumianej rozrywki od dawna czekali na pracę, która odnotowałaby ich osiągnięcia, systematyzowała dorobek. Pionierska publikacja obejmuje ponad 1500 haseł, głównie osobowych, choć także kabarety, zespoły, zjawiska itp. Nazwiska historyczne i najnowsze. Kalendarium. I to jedyne dobre, co się da powiedzieć o tej książce. Bo nawet faktu, że się autor napracował, nie można mu zaliczyć na korzyść, wobec grzechu pierworodnego takiego przewodnika - nieprawdopodobnego bałaganu w faktach. Autorowi mylą się nazwiska, nazwy, tytuły, daty - w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta