Zakładnicy koniunktury
Malezja jest gdzieś pośrodku drogi od nowoczesności do demokracji. Trudno sobie wyobrazić, by mogła długo w tym punkcie tkwić.
Zakładnicy koniunktury
Wojciech Sadurski z Kuala Lumpur
Kilkanaście lat temu Kuala Lumpur przypominało senną mieścinę prowincjonalną, której głównymi atrakcjami był -- pamiętający czasy kolonialne -- dworzec główny i położony nie opodal, nowoczesny meczet Negara. Dziś centrum stolicy zdobią superwieżowce, w których mieszczą się luksusowe hotele, banki i korporacje. W samym środku miasta trwa budowa dwóch identycznych drapaczy chmur, które będą najwyższymi budowlami na świecie. Petronas Towers prześcigną budynek Searsa w Chicago o całe 7 metrów.
Konstrukcja najwyższego budynku na świecie jest symbolem nieco ostentacyjnego optymizmu i samozadowolenia kraju, który nie ma kompleksów ani wobec głównych mocarstw ekonomicznych, ani -- tym bardziej -- wobec swoich sąsiadów. Dziesięć, piętnaście lat temu traktowaliśmy Singapur jako coś dużo lepszego" -- mówi mi 35-letni biznesmen Bhoo Heong Khoo. -- Zazdrościliśmy im zamożności, spokoju i porządku. Dziś to wszystko mamy u siebie, a pod pewnymi względami -- tu jest lepiej. Rząd jest mniej bezwzględny.
Z tym ostatnim poglądem nie wszyscy się zgadzają. Rząd premiera Mahathira Mohamada od lat cynicznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta