Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domniemana dobra wola

30 listopada 1995 | Kraj | AP

Szkoły dla mniejszości do gmin

Domniemana dobra wola

Od stycznia szkoły podstawowe dla mniejszości narodowych również zostaną przejęte przez gminy. Algorytm, na podstawie którego naliczana jest subwencja oświatowa dla poszczególnych gmin, nie uwzględnia faktu, że na terenie gminy jest taka szkoła, w której nauka więcej kosztuje. Czy te szkoły nie upadną? Wójt nie dostawszy pieniędzy nie będzie finansował dodatkowych zajęć z języka ojczystego -- mówią przedstawiciele mniejszości. MEN nie oszacowało do tej pory potrzeb finansowych wynikających z faktu prowadzenia szkół dla mniejszości przez poszczególne gminy, nie wie też, ilu gmin ten problem dotyczy.

Posłowie odrzucają wyjaśnienia MEN

Posłowie z Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych wystosowali we wrześniu do MEN dezyderat, by do wspomnianego algorytmu włączyć składnik uwzględniający potrzeby nauczania w językach mniejszości. W odpowiedzi usłyszeli od wiceministra edukacji Kazimierza Dery, że wniosek ten dotyczy tylko 9 gmin: Narewka, Linia, Lipinki, Dukla, Jabłonka, Biała, Walce, Turawa i Banie Mazurskie, a ponieważ ze stroną samorządową wynegocjowano już sposób naliczania subwencji na 1996 r. , więc MEN proponuje, by szkoły dla mniejszości były dofinansowane poza algorytmem, z rezerwy. Do sprawy będzie można wrócić za rok.

--...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 631

Spis treści
Zamów abonament