Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

23 lipca 1996 | Kraj | FF

Informacje

Ustawa samorządowa mówi tylko tyle: "na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych" (art. 25 pkt 4) . Nie stawia żadnych ograniczeń, nie wyjaśnia, za co diety mają być przyznawane.

Zwyczajowo przyjmuje się, że dieta to pieniądze, które mają radnemu rekompensować wydatki, jakie ponosi on w związku z pełnieniem funkcji społecznej -- przejazdy własnym samochodem lub taksówką, telefony, posiłki poza domem. Ale samorządy rozszerzają tę definicję. Często do kosztów pełnienia mandatu zaliczają zarobki utracone przez radnego we właściwym miejscu pracy. Oczywiście wysokość tych strat nie jest możliwa do policzenia (ile traci nauczyciel, ile emeryt, a ile prawnik? ), dlatego diety mają charakter ryczałtów.

W Warszawie płacą dwa razy

Aby nie trzeba było rewaloryzować diet, co kilka miesięcy każda rada wyznacza sobie punkt odniesienia, w stosunku do którego oblicza swoje należności. Najczęściej jest to średnia płaca w kraju. Ale stosowane jest również odnoszenie się do średniej płacy na danym terenie, do diet poselskich, a nawet do diet stosowanych przy wyjazdach służbowych.

Jedne samorządy przyznały radnym stałe miesięczne ryczałty, z których potrąca się kary za każdą nieobecność na posiedzeniu komisji lub rady. Inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 812

Spis treści
Zamów abonament