Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór z pracodawcą może być kosztowny

27 maja 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli szef narusza swoje powinności wobec zatrudnionego, ten natychmiast może się rozstać. Ale gdy skłamie podając przyczyny rozwiązania angażu, nie uniknie odszkodowania na rzecz firmy

Pracownik może doprowadzić do natychmiastowego rozwiązania umowy na podstawie art. 55 § 11 k.p., jeśli złoży na piśmie swoje oświadczenie o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia, podając przyczynę uzasadniającą taki krok (§ 2 art. 55 k.p.).

Takie rozwiązanie umowy jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez pracownika powody rzeczywiście wystąpiły czy nie. Jednoznacznie wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 1999 (I PKN 614/98).

Zatem nawet gdy podane przez pracownika podstawy (np. brak bezpiecznych warunków pracy) faktycznie nie miały miejsca, to rozwiązanie umowy i tak jest skuteczne, a stosunek pracy przestaje istnieć. Angaż rozwiązuje się z dniem, kiedy oświadczenie pracownika o tym dotarło do pracodawcy.

Szef nie może twierdzić, że nie uznaje takiej podstawy rozstania, i podnosić, że zarzuty stawiane przez podwładnego są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8938

Spis treści

Nieruchomości komercyjne

Zamów abonament