Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skuteczne zarządzanie ryzykiem

27 maja 2011 | Prawo | Bartosz JagodziŃski

Brak lub nieprzejrzystość regulacji nettingu upadłościowego zmniejsza bezpieczeństwo uczestników rynku finansowego – pisze radca prawny współpracujący z kancelarią Allen & Overy, A. Pędzich sp.k.

Dr Joanna Kruczalak-Jankowska sugeruje ("Rz" z 21 maja), że skutkiem uchwalonej przez Sejm nowelizacji prawa upadłościowego w zakresie tzw. nettingu upadłościowego będzie nadmierne uprzywilejowanie instytucji finansowych w stosunku do pozostałych wierzycieli upadłego.

To nieprawda. Takie uprzywilejowanie istniało przez krótki okres, kiedy zgodnie z art. 103 prawa bankowego jedynie banki mogły stosować szczególny reżim nettingu upadłościowego. Rzecz w tym, że przepis ten nie obowiązuje od 1 października 2003 r. Od tej daty netting upadłościowy uregulowany jest w art. 85 prawa upadłościowego, który w żaden sposób nie uprzywilejowuje instytucji finansowych.

Strony umowy ramowej

Zgodnie z art. 85 ust. 3 każda ze stron umowy ramowej (tzn. wierzyciel upadłego lub syndyk reprezentujący upadłego) może wypowiedzieć umowę ramową dotyczącą terminowych operacji finansowych (transakcji pochodnych) lub transakcji sprzedaży papierów wartościowych ze zobowiązaniem do ich odkupu (tzw. transakcji repo) z zachowaniem ustalonego w niej sposobu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8938

Spis treści

Nieruchomości komercyjne

Zamów abonament