Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus niechętny wspólnemu rozliczaniu

06 września 2011 | Prawo | Monika Pogroszewska

Spółkom nie opłaca się tworzyć podatkowych grup kapitałowych pozwalających razem ustalić CIT. Wszystko przez restrykcyjne zasady ich działania

Według opublikowanych niedawno danych Ministerstwa Finansów w 2010 r. było tylko 16 podatkowych grup kapitałowych. Chodzi o podmioty utworzone na podstawie art. 1a ustawy o CIT przez spółki z o.o. lub akcyjne mające siedzibę w RP.

Przedsiębiorców nie przekonują liczne korzyści, m.in. możliwość wspólnego rozliczenia CIT. Jeżeli którakolwiek ze spółek należących do grupy ma stratę, to zostanie ona pokryta dochodami osiągniętymi przez pozostałe spółki, co pozwoli im obniżyć podatek.

Spółki tworzące taką grupę  mogą też dowolnie kształtować ceny we wzajemnych transakcjach. Zgodnie z art. 11 ust. 8 ustawy o CIT nie mają tu zastosowania przepisy dotyczące cen transferowych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9023

Spis treści
Zamów abonament