Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa Karpat

06 września 2011 | Ekonomia | Marek Kuchciński Krzysztof Szczerski
Marek Kuchciński
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Marek Kuchciński
Krzysztof Szczerski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Szczerski

Karpaty są dla Unii Europejskiej obszarem ważnym strategicznie i wymagają odrębnego ujęcia w unijnych programach

Przyszłość rozwoju terytorialnego Unii Europejskiej i osiągnięcie naszego wspólnego celu, jakim jest spójność społeczna i gospodarcza Unii przy zachowaniu bogactwa jej różnorodności, w coraz większym stopniu zależeć będzie od równomiernego i zintegrowanego wzmocnienia konkurencyjności oraz innowacyjności całej UE. Znaczenie tego olbrzymiego wyzwania dla elit politycznych i gospodarczych państw europejskich rośnie, gdy weźmiemy pod uwagę presję globalizacji, niekorzystne zmiany klimatyczne i demograficzne, kryzys europejskiego rynku i zachwianie podstaw trwałego rozwoju. Jednocześnie nie możemy i nie chcemy rezygnować w Unii z troski o rozwój zrównoważony rozumiany jako „równowaga pomiędzy ekonomią a ekologią" oraz „równowaga pomiędzy ekonomią i wartościami społecznymi".

Nowe inicjatywy

Dzisiaj widać już wyraźnie, że rozszerzenie UE o nowe kraje członkowskie uruchomiło szereg nowych inicjatyw, które wzbogaciły myślenie o rozwoju społeczno-gospodarczym całej Europy, stwarzając nowe bodźce tego rozwoju, szczególnie w wymiarze terytorialnym.

Przykładem tego są inicjatywy makroregionalne, jak strategia Morza Bałtyckiego czy strategia dunajska pokazujące umiejętności makroregionalnej współpracy pomiędzy państwami w naszym regionie. Wskazują one, jak ważne jest, by w myśleniu o rozwoju łączyć potencjały wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9023

Spis treści
Zamów abonament