Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tata nic nie dostanie, gdy weźmie wolne na potomka

14 września 2011 | Prawo i praktyka | Katarzyna Ziółkowska

Jeśli podwładny nie wykorzysta kodeksowych dwóch dni na opiekę nad dzieckiem, szef nie musi mu tego rekompensować przy rozstaniu

-  30 września 2011 rozwiązuje się umowa o pracę za porozumieniem stron z mojej inicjatywy. Mam do wybrania 20 dni urlopu, z których część wykorzystam, a za część otrzymam ekwiwalent pieniężny. Zapomniałem jednak o dwóch dniach opieki na dziecko. Czy muszę zmienić wniosek urlopowy, czy też dwa dni szef może mi doliczyć do ekwiwalentu? – pyta czytelnik.

Prawo do dwóch dni wolnych w ciągu roku przysługujące pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do 14 lat nie ma charakteru roszczenia urlopowego. Pracodawca nie ma obowiązku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego, jeśli podwładny nie skorzysta z tego uprawnienia do czasu rozwiązania umowy o pracę.

W każdym roku

Każdy zatrudniony rodzic, wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, może na podstawie art. 188 k.p. skorzystać ze szczególnego uprawnienia. Są to dwa dni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9030

Spis treści
Zamów abonament