Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma odwołania od porozumienia zmieniającego

03 października 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Zmiany postanowień umowy o pracę można wprowadzić za obopólną zgodą jej stron. Dla pracodawcy płynie z tego dodatkowa korzyść, bo po złożeniu podpisu podwładny nie może się rozmyślić

Zmiana warunków pracy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy o pracę. Wspólnie decydują one o zakresie modyfikacji postanowień z angażu i o początkowej dacie ich obowiązywania. Porozumienie to nie musi być sporządzone w formie pisemnej. Lepiej jednak, gdy zostanie utrwalone na piśmie, choćby do celów dowodowych.

Z inicjatywą zmian treści umowy o pracę za porozumieniem zwykle występuje pracodawca. Składa zatrudnionemu propozycję na piśmie, na którym pracownik wyraża zgodę. Zmiana może również być w formie aneksu do umowy o pracę.

Wystąpienie stron stanowi w istocie ofertę zgodnej zmiany warunków pracy lub płacy, do której stosuje się odpowiednio – na podstawie art. 300 k.p. – przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne k.c.). Podobnie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 2000 (I PKN 58/00).

Oznacza to, że pracownik może przyjąć propozycję pracodawcy ukierunkowaną na zmianę treści umowy o pracę w określonym terminie przez zwykłe wyrażenie na to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9046

Wydanie: 9046

Spis treści
Zamów abonament