Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zlikwidować formularze PIT

03 października 2011 | Prawo | Ryszard Mastalski
Ryszard Mastalski
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Ryszard Mastalski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Propozycja ograniczenia samoobliczania podatku jest godna dyskusji, ale już po wyborach – pisze profesor prawa

W tych systemach prawnych, gdzie, inaczej niż w Polsce, nie dominuje technika samoobliczania podatkowego, podatnik dostarcza organom podatkowym (dalej: organ) jedynie informacji (z reguły na specjalnych formularzach) o zaistniałych u niego (niekiedy u jego kontrahentów) faktach związanych z opodatkowaniem. U nas natomiast najczęściej obowiązany jest również do obliczania obciążających go należności ze wszystkimi konsekwencjami niewłaściwego zastosowania prawa podatkowego.

Samoobliczanie

W wypadku samoobliczania zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy prawa bez wydawania decyzji podatkowej; w innych wypadkach wtedy, gdy zostaje doręczona decyzja organu (art. 21 ordynacji podatkowej). Zniesienie obowiązku corocznego składania deklaracji PIT oznacza, że udział podatnika w procesie stosowania prawa może się ograniczyć jedynie do dostarczania danych do ustalenia należności (jak to jest dzisiaj, np. w podatku od nieruchomości).

Dokonujący samoobliczenia obciążony jest daleko idącym ryzykiem prawnym oraz znaczną niepewnością ekonomiczną. Rola organu sprowadza się tu bowiem do kontroli prawidłowości działań podatnika, zarówno gdy chodzi o ustalenie stanu faktycznego, jak i zastosowanie do tego stanu odpowiednich norm prawnych, czyli przeprowadzenie przez niego interpretacji prawa. Kontrola skarbowa jest możliwa do czasu, gdy zobowiązanie podatkowe nie ulegnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9046

Wydanie: 9046

Spis treści
Zamów abonament