Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadal chcemy mieć euro, ale już nie tak szybko

17 listopada 2011 | Moje Pieniądze | Łukasz Wilkowicz
Z badania przeprowadzonego w maju tego roku wynika,  że już tylko 43 proc. respondentów wierzy w pozytywne skutki zastąpienia złotego przez euro. Natomiast do 42 proc. wzrósł odsetek przeciwników wspólnej waluty.
źródło: Rzeczpospolita
Z badania przeprowadzonego w maju tego roku wynika, że już tylko 43 proc. respondentów wierzy w pozytywne skutki zastąpienia złotego przez euro. Natomiast do 42 proc. wzrósł odsetek przeciwników wspólnej waluty.

Integracja | Polska pamięta o konieczności wejścia do unii walutowej, ale do przyjęcia euro musi się przygotować. Z kolei euroland ma obecnie inne priorytety niż przyjmowanie nowych członków

Wszystkie kraje przystępujące do Unii Europejskie w minionej dekadzie, w tym Polska, zobowiązały się także do przyjęcia euro. Zobowiązanie takie w zasadzie dotyczy wszystkich państw należących do Wspólnoty. Tylko dwóch „starych" jej członków wynegocjowało  tzw. klauzulę opt-out, na mocy której nie są oni zobowiązani do przyjęcia wspólnej waluty.

Ostatnio w Polsce rzadziej mówi się o wprowadzeniu euro z powodu  problemów związanych z nadmiernym zadłużeniem części krajów  unii walutowej. Niedawno temat ten jednak powrócił, głównie za sprawą Marka Belki, prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Gospodarka musi być przygotowana

Prezes NBP Marek Belka przy różnych okazjach (np. podczas niedawnej międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez NBP pod hasłem „Ku większej integracji i stabilności Europy") powtarza, że Polska nadal jest zdecydowana przystąpić do strefy euro. Przyznaje równocześnie, że aspiracje naszych władz odnośnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9083

Wydanie: 9083

Spis treści
Zamów abonament