Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca nie wszystko musi wiedzieć o zatrudnionym

17 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Magdalena Kogut-Czarkowska

To podwładny podaje dane osobowe, które szefowi wolno przetwarzać dla użytku służbowego. Nadal brakuje jednak rozstrzygnięcia kilku ważnych zagadnień. Taki wniosek nasuwa się przy ocenie niemieckiego projektu ustawy dotyczącej danych osobowych załogi

Dla nas ma on o tyle znaczenie, że podobnych kwestii nie regulują także polskie przepisy. Warto więc zapoznać się z niemieckimi propozycjami.

Także śledzenie dyskusji o nich u zachodnich sąsiadów pozwoliłoby uniknąć błędów przy tworzeniu rodzimego prawa. A wydaje się, że jest ono niezbędne, choćby z powodu zmieniających się wymagań pracodawców. Regulacje dotyczące zbierania i przetwarzania danych podwładnych nie przystają do nich i są niejasne.

Zmiany wymagają m.in. przepisy o zakresie informacji, które można pozyskać od pracowników. Warto także sprecyzować, w jaki sposób przedsiębiorcy wolno kontrolować zatrudnione u niego osoby, prowadzić wewnętrzne dochodzenia i przesyłać dane personelu za granicę, poza Europejski Obszar Gospodarczy.

Bez linii papilarnych

Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu wiele firm chciałoby sprawdzić, czy okoliczności, na które powołuje się kandydat, są prawdziwe. Powstaje wątpliwość, czy pracodawca może prosić o dodatkowe dane, konieczne do potwierdzenia jego referencji.

Pracodawcy często też odwołują się do nowych technologii, aby sprawdzać faktyczny czas pracy, poziom zaangażowania w wykonywane zadania oraz żeby zapewnić ochronę poufnych informacji, stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Niewątpliwie o takiej inwigilacji pracownik musi być poinformowany. Nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9083

Wydanie: 9083

Spis treści
Zamów abonament