Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Tradycja nie każe siedzieć za stołem

16 grudnia 2011 | Na zdrowie | AU

By uniknąć przejedzenia i związanych z nim bólów brzucha, od stołu należy odchodzić z uczuciem niepełnego żołądka. Umiar w jedzeniu i piciu powinny zachować szczególnie osoby starsze, chore, np. na cukrzycę, oraz ci, którzy stosują lekkostrawną dietę z powodu chorób żołądka i wątroby.

Uczucie ciężkości, wzdęcia, ospałość, bóle brzucha to najczęściej występujące objawy przejedzenia. U niektórych mogą się pojawić też nudności, wymioty, biegunka. – Jeśli źle się poczujemy, nie eksperymentujmy z nieracjonalnymi metodami lub pożyczonymi lekami. Ciepła gorzka herbata, zwykła lub miętowa, oraz spacer na świeżym powietrzu to najlepsze metody naturalne, które nie zaszkodzą nikomu, w żadnym wieku. A jeśli to nie pomaga – w pierwszej kolejności należy zadzwonić do swojej przychodni. Proszę pamiętać, że nr 112 i 999 wybieramy w razie zagrożenia życia, nie przejedzenia – mówi Ireneusz Markowski, dyrektor medyczny ogólnopolskiej sieci centrów medycznych Polmed SA.

– Na szczęście obserwujemy spadek tendencji do skrajnego przejadania się. Świąteczne obżarstwo w przeszłości wynikało z tego, że wiele produktów było niedostępnych na co dzień, a niektóre wręcz pojawiały się tylko na święta, zatem ludzie najadali się do syta. Dziś takiej potrzeby już nie ma. Z tradycji świąt nie wynika też, że mamy siedzieć tylko przy stole uginającym się od wysokokalorycznych potraw. Zaplanujmy co najmniej dwa dłuższe spacery w ciągu dnia – mówi dr Markowski.

Święta to ciężki czas także dla odchudzających się,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9108

Wydanie: 9108

Spis treści
Zamów abonament