Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma znika, związek zostaje

16 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

To, że pracodawca dzieli swój zakład lub załoga trafia do innego podmiotu, nie oznacza, że nie będzie w nich działała organizacja broniąca praw załogi. Stanie się to wskutek prostych, wręcz rutynowych zabiegów

Przekształcenia organizacyjnoprawne pracodawców praktycznie nie mają końca. Trwa to na tyle długo, że większość zainteresowanych tymi procesami, również po stronie pracowniczej, nauczyła się odpowiednio i zawczasu reagować. Dotyczy to w szczególności zakładowych organizacji związkowych, które potrafią stosunkowo szybko dostosować swoje struktury do zmian, którym co do zasady nie mogą zapobiec.

Jedną z często spotykanych form przekształceń organizacyjnych jest podział pracodawców (w szczególności spółek kapitałowych).

Przykładowo przenosi się części (pod różnymi tytułami prawnymi) jednolitego dotychczas zakładu do nowych podmiotów, np. specjalnie w tym celu utworzonych spółek. W sferze zatrudnienia następuje wtedy przejście pracowników do nowych pracodawców  w trybie i na zasadach art. 231 k.p.

Bez rewolucji

Dla działających w dzielonej w ten sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9108

Wydanie: 9108

Spis treści
Zamów abonament