Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłkowa dyskryminacja „niepracowników"

16 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Magdalena Wypijewska

Pracownik nie straci, gdy podczas pierwszych dni choroby w roku przebywa w szpitalu. Ale zleceniobiorca czy przedsiębiorca dostanie niższy zasiłek

Od 1 stycznia 2011 do ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) dodano ust. 1b do art. 11, który brzmi:

„Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku”.

W ten sposób zniwelowano nierówność między młodszymi a starszymi pracownikami. Ci pierwsi mają bowiem prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego przez pracodawcę za pierwsze dni choroby w roku i wynosi ono 80 lub 100 proc. podstawy wymiaru, również za czas pobytu w szpitalu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9108

Wydanie: 9108

Spis treści
Zamów abonament