Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy, jak i do kogo kierować pismo z żądaniem

20 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Wojewódka

Wysyłając odwołanie przez kuriera, trzeba liczyć się z ryzykiem jego nieterminowego złożenia w sądzie. O elektronicznej przesyłce na razie trzeba zapomnieć

Aby skorzystać z prawa do odwołania, trzeba po pierwsze zachować odpowiedni termin na jego złożenie do sądu pracy. W razie rozwiązania angażu z zachowaniem okresu wymówienia przez szefa pracownik ma na to siedem dni (art. 264 § 1 k.p.). Termin ten biegnie od dnia następnego po wręczeniu oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu angażu.

Odwołanie z żądaniem uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub z domaganiem się odszkodowania trzeba wnieść zgodnie z procedurą cywilną. I należy to zrobić do sądu właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce, gdzie praca jest, była lub miała być wykonywana. Tutaj wybór należy do pracownika. Jeśli podwładny odwoła się do niewłaściwego sądu, może stracić termin.

Przy oświadczeniach o rozwiązaniu umowy bez wymówienia na wniesienie odwołania pracownik ma 14 dni od doręczenia mu takiego oświadczenia. Podobnie 14 dni jest przy wygaśnięciu angażu. Decyduje chwila...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9136

Wydanie: 9136

Spis treści
Zamów abonament