Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wskazany namysł przed odmową

06 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rola

Podwładny nie musi wykonać każdego polecenia przełożonego. Jeśli jednak nie zrealizuje tego, które jest zgodne z prawem, powinien się liczyć nawet z rozstaniem

Art. 100 § 1 k.p. nakazuje pracownikowi stosować się do dyspozycji szefa dotyczących pracy. Nie mogą one być sprzeczne z prawem, np. fałszować ewidencji czasu pracy, lub umową o pracę. Nie powinny też naruszać zasad współżycia społecznego.

Granice podporządkowania

Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym 10 września 1997 r. (I PKN 244/97) bezkrytyczne stosowanie się do bezprawnych poleceń pracodawcy może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. Za wykonanie takich nakazów podwładnemu grozi głównie odpowiedzialność karna (np. za fałszowanie dokumentacji medycznej), a nie tylko pracownicza (upomnienie).

Podstawą oceny, czy wydane polecenie mieści się w granicach zatrudnienia, powinien być charakter wykonywanej pracy. Często przy rozpoczęciu pracy podwładny otrzymuje tzw. zakres obowiązków. W niektórych sytuacjach może on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9150

Wydanie: 9150

Spis treści
Zamów abonament