Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wierzyciel powinien rozliczyć odpisy aktualizujące

08 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Maciej Jurczyga

Jeśli ze sporządzonego przez syndyka planu podziału wynika, że wierzytelność nie zostanie zaspokojona, to należy uznać ją za nieściągalną i usunąć z ksiąg rachunkowych

- Nasza spółka z o.o. zajmuje się działalnością budowlaną. Parę lat temu na zlecenie spółdzielni mieszkaniowej wykonaliśmy usługę, za którą do tej pory nie otrzymaliśmy zapłaty. Wnieśliśmy sprawę do sądu. Wtedy spółdzielnia ogłosiła upadłość obejmującą likwidację majątku (miała też zobowiązania wobec innych firm).

Nasze postępowanie sądowe zostało umorzone, ponieważ wierzytelność objęta pozwem dotyczyła majątku stanowiącego masę upadłościową spółdzielni. Zgłosiliśmy wierzytelność w postępowaniu upadłościowym (nie była zabezpieczona hipoteką ani w inny sposób). Została ona uwzględniona na liście wierzytelności. Niestety, w planie podziału nas nie ma.

Po ogłoszeniu przez spółdzielnię upadłości utworzyliśmy odpis aktualizujący. Co należy z nim zrobić w obecnej sytuacji? Chcielibyśmy szybko rozwiązać ten problem, ponieważ nie jest wykluczone, że nasza spółka także zostanie postawiona w stan upadłości – pyta czytelniczka....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9152

Wydanie: 9152

Spis treści

Prawo

Zamów abonament